top of page

MUSTAFA ALTUN HAKKINDA

Pir Seyyid Mustafa Altun

Vakfımızın Onursal başkanı olan Mustafa ALTUN, 1934 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiş olup ataları ve ailesi; Horasan’dan Anadolu’ya göçlerin başladığı 13. ve 14. yüzyıl civarında önce Malatya’ya, sonra Tunceli’ye, sonrasında ise Erzincan’a yerleşmişlerdir. İlkokulu Erzincan’da okumuş, sonrasında Sivas-Yıldızeli Öğretmen Okulu son sınıfında iken Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazanarak bu okula geçmiştir. Öğrenimini burada tamamlayarak Yüksek Lisans bölümünü başarıyla bitirmiştir.

Mustafa ALTUN konservatuvardan mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda 1961-2000 yılları arasında obuist (obua sanatçısı) olarak görevde bulunmuş ve bu kurumdan emekli olmuştur. Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda çalıştığı dönem boyunca Atatürk Lisesi ile benzeri liselerde müzik öğretmeni ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir.

 

Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nin sayısız yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde başarı ile birçok görev icra etmiştir.

 

1996 yılı itibari ile insanın kendini tanımasına yönelik eserler yazmaya başlamış, insanlığı gerek yurt içinde gerekse yurt dışında hem eserleri hem de rehberliği ile aydınlatmış ve hâlen de aydınlatmaya devam etmektedir.       

  

Her biri insanın kendini bilmesine yönelik konuları içeren eserleri Türkiye’de 10 kitap halinde yayımlanmıştır. Kitaplarından “Ölmeden Evvel Ölmek” adlı eseri İngilizceye çevrilerek (Dying Before You Die) Amerika’da internet üzerinden e-kitap formatında satış ve erişime sunulmuş olup dünya genelinde 13 ülkeden ulaşılabilir durumdadır. Ayrıca sosyal medya üzerinden eserlerinden yapılan hem İngilizce hem Türkçe paylaşımlar dünyanın 47 ülkesinden takip edilmektedir.

 

Mustafa ALTUN İlim Kültür Sanat ve Gelişim Vakfı (MAKSAV) olarak insanın kendini tanıması ve bilmesine yönelik söyleşiler, sohbetler, konferanslar, imza günleri vb. faaliyetler gerçekleştirilmekte, Mustafa ALTUN’un öğretileri, hayatı ve eserleri hakkında çalışmalar ulusal ve uluslararası boyutta devam etmektedir.

 

 Türkiye’de Yayımlanan Eserleri:

 

 1. Hakikate Ermek, 2017

 2. İlmin Hakikati, 2018

 3. Ölmeden Evvel Ölmek, 2018

 4. Diriliş, 2019

 5. Hiç, 2019

 6. Tevhid Sohbetleri, 2020

 7. A’nın Nuru, 2020

 8. Esrar-ı Nokta, 2021     

 9. İnsan ile Şeytan Arasındaki Diyalog, 2021

10. Kendini Tanı, 2021

11. Tevhid Sohbetleri 2, 2023

 

 Yurt Dışında (Amerika ve 12 Ülkede) Yayımlanan Eserleri:

  1. Dying Before You Die (Amazon e-book, hardcover, paperback), 2022

  2. Realive (Amazon e-book, hardcover, paperback), 2023

 

Sevgili eşi Hüsniye Hanım ile olan evliliğinden ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuğu bulunmaktadır. Ankara’da ikâmet etmekte olup irşat görevini büyük bir özveri ile sürdürmeye devam etmekte ve yeni eserlerinin talep edenler ile buluşması amacı ile çalışmalarına devam etmektedir.

bottom of page